Maxpro fitness offers the best fitness solution in India by delivering high-performance treadmills for home use and low-impact treadmills for knee pain, suitable for all age groups. The durable 4.5HP Peak DC motor ensures stable performance to practise interval, speed, or endurance training.
The spacious running surface (L x W) – 1150 X 420mm provides enough room for worry-free stepping while practising high-intense workouts by levelling up the speed from 1 to 14 km/hr speed levels for walking, slow jogging, and sprinting.
The running machine features a maximum user weight capacity of 110kg for all body types, ensuring high endurance and comfortable movements. Using the 12 preset programs for efficient workouts, and the H1-H3 Program that helps with effective calorie burn, cardio health, and strength training.
The manual incline up to 3% for an intense workout, simulating uphill walking and climbing with a low-impact on joints, reducing stress on the knees, and helping build stamina and endurance.
| Product | PTM 405A |
| Brand | Maxpro |
| Item Weight | 44 Kilograms |
| Horsepower | 4.5 HP Peak |
| Motor | DC Motor |
| Running Area | 1150 X 420mm (L x W) |
| Noise Control | Yes <56 dB |
| Speed Levels | 1 to 14 km/hr |
| User Weight Capacity | 110 kg |
| Incline Level | 3-Level Manual Incline |
| Workout Programs | 12 Pre-Set Programs & H1-H3 Program |
| Product Dimension | 150D x 70W x 117H Cms |
| Display Type | LED Display |
| Foldable Design | Yes |
| Recommended Uses | Treadmill Walking, Running, Jogging, And Incline Training |
| Metrics Measured | Hand Pulse, Time, Speed, Distance, Calories. |
| Smart Features | Built-In Thumb Sensors, Portable Wheels, Fitshow App Support, Bluetooth Connectivity, And Real-Time Tracking. |
| Warranty | |
| Safety Features | Soft Drop Hydraulic System, Multi-Layered Running Belt, Shock Absorption System, Textured Design For Stronger Grip, Heart Rate Sensor. |
| Best For | Perfect For Beginners To Advanced Fitness Levels, Home Or Apartments With Limited Space, Monitoring Workout Progress, And Silent Performance. |
| PAN-INDIA Support | Yes |
Call Now: +91 9500974517
Get expert guidance to choose the best treadmill, gym equipment, or home fitness solution tailored to your goals. Our fitness specialists help you make the right decision with confidence.