Get the best treadmill for home online in India from Maxpro Fitness, which offers a wide selection of treadmills for different budgets and user weights. Use the best fitness tool, a treadmill, in your everyday workout to improve cardio health, stamina, and mental health.
Maxpro Force PTM405 features a 4.5 HP Peak DC motor for quiet operation and high performance, a 3-Level manual incline for faster calorie burn, and 1 to 14 km/hr Speed adjustment levels to practise from slow walking to fast sprinting.
This model offers a maximum user weight capacity of 110 kg and 12 pre-set athlete workout programs, including weight loss, strength, and endurance training. The H1-H3 program brings it all in one solution for your home.
| Product | PTM405 |
| Brand | Maxpro |
| Item Weight | 47 Kilograms |
| Horsepower | 4.5 HP peak |
| Motor | DC Motor |
| Running Area | 1150 X 420mm (L x W) |
| Noise Control | Yes <55dB |
| Speed Levels | 1 to 14 km/hr |
| User Weight Capacity | 110 kgs |
| Incline Level | 3-Level Manual Incline |
| Workout Programs | 12 Pre-Set Athelete Workout Programs For Weight Loss Training, Strenght Traning, Endurance Training & H1-H3 Program. |
| Product Dimension | 150D X 70W X 117H cms |
| Display Type | LCD Display |
| Foldable Design | Yes |
| Recommended Uses | Personalized Incline Training, Brisk Walking, Jogging, Running, Uphill Training, Weight Loss Routines, Warm-Up And Cool-Down Sessions, HIIT Cardio Workout. |
| Metrics Measured | Hand Pulse, Time, Speed, Distance, Calories. |
| Smart Features | Mobile & Tablet Holder, Built-In Thumb Sensors, Fitshow App Support, Bluetooth Connectivity, Device Holder, Foldable Design, Built-In Mobility Wheel, And Real-Time Tracking. |
| Warranty | |
| Safety Features | Soft Drop Hydraulic System, Multi-Layered Running Belt, Shock Absorption, Heart Rate Sensor. |
| Best For | Sports Runners, Weight Loss, Strength Training, Fat Burn And Active Lifestyle Support, Limited Spaces For Home And Apartments, Remote Work, Quick Daily Exercise Sessions, Indoor Workouts During Any Season. |
| PAN-INDIA Support | Yes |
Call Now: +91 9500974517
Get expert guidance to choose the best treadmill, gym equipment, or home fitness solution tailored to your goals. Our fitness specialists help you make the right decision with confidence.