




| Brand | MAXPRO PTM-370 TREADMILL |
| Display Type | LCD |
| Frame Material | Alloy Steel |
| Horsepower | 3HP Peak |
| Manufacturer | WELCARE |
| Item Dimensions LxWxH | 1290*650*1100mm |
| Max User Weight | 100 kg |
| Product | PTM370 |
| Brand | Maxpro |
| Item Weight | 34 Kilograms |
| Horsepower | 3 HP Peak |
| Motor | DC Motor |
| Running Area | 1000mm x 370mm (L x W) |
| Noise Control | Yes |
| Speed Levels | 1-12.8 km/hr |
| User Weight Capacity | 100 kg |
| Incline Level | 3 Levels Manual Incline |
| Workout Programs | 12 Pre-Set Programs |
| Product Dimension | 129D x 65W x 100HCentimeters |
| Display Type | LED Display |
| Foldable Design | Yes |
| Recommended Uses | Walking, Jogging, Light Running, Cardio Workouts, Weight Loss Training, Endurance Building, And Incline Training At Home. |
| Metrics Measured | Time, Speed, Distance, Calories Burned. |
| Smart Features | LED Multifunction Display, Ipad/Mobile Holder, Compact Foldable Design, Portable Wheels, Easy Home Workout Setup, Real-Time Tracking |
| Warranty | |
| Safety Features | Low Noise Dc Motor For Safe Indoor Use, Safety Lock System |
| Best For | Best Treadmill For Home Use, Small Apartments, Beginners To Intermediate Users, Daily Cardio And Weight Loss Workouts, Users Looking For Compact And Space-Saving Treadmills. |
| PAN-INDIA Support | Yes |
Call Now: +91 9500974517
Get expert guidance to choose the best treadmill, gym equipment, or home fitness solution tailored to your goals. Our fitness specialists help you make the right decision with confidence.
















