




| Brand | MAXPRO PTM400-A TREADMILL |
| Display Type | LED |
| Frame Material | Alloy Steel |
| Horsepower | 4HP Peak |
| Manufacturer | WELCARE |
| Item Dimensions LxWxH | 1280*630*1150mm |
| Max User Weight | 110Kg |
| Product | PTM400-A |
| Brand | Maxpro |
| Horsepower | 2 HP (Continuous) and 4 HP (Peak) |
| Motor | DC Motor |
| Running Area | 1000mm x 400mm (L x W) |
| Noise Control | Yes |
| Speed Levels | 1-12.8 km/hr |
| User Weight Capacity | 110 kg |
| Incline Level | 3-Level Manual Incline |
| Product Dimension | 1280D x 630W x 1150H Centimeters |
| Display Type | LED Display |
| Foldable Design | Yes |
| Recommended Uses | Walking, Jogging, Light Running, Cardio Workouts, Weight Loss Training, Incline Training, Daily Fitness Routines, And Endurance Building At Home. |
| Metrics Measured | Time, Speed, Distance, Pluse And Calories Burnt |
| Smart Features | Led Multifunction Display, Mp3 Connectivity For Music Playback, 3-Level Manual Incline (1%, 2%, 3%), Foldable Space-Saving Design, Hydraulic Soft Drop System, Built-In Transport Wheels. |
| Warranty | |
| Safety Features | Magnetic Emergency Safety Key For Instant Stop, Anti-Skid Running Belt, Shock-Reducing Running Surface, Soft Drop Hydraulic Mechanism, Sturdy Alloy Steel Frame, Low Power Efficient Motor For Safe Indoor Use. |
| Best For | Ideal For Home Use, Apartments With Limited Space, Beginners To Intermediate Users, Weight Loss And Cardio Training, Users Looking For Compact Foldable Treadmills With Incline Feature. |
| PAN-INDIA Support | Yes |
Call Now: +91 9500974517
Get expert guidance to choose the best treadmill, gym equipment, or home fitness solution tailored to your goals. Our fitness specialists help you make the right decision with confidence.
















