The Maxpro IMPACT ULTRA Manual incline treadmill is the right choice for home use in India, known for its multifunction features, including a built-in massager for relaxation, improved blood circulation, and muscle recovery. Sit-up bars help with ab workouts, targeting core muscles, and dumbbells (1 kg x 2) are used for strength and upper-body training.
The multi-purpose treadmill features a 4.5HP Peak DC quiet motor, best suited for interval, speed, or endurance training, with adjustable speed limits of 1 to 14 km/hr for walking, jogging, sprinting, and cardio sessions.
The 3-level manual incline treadmill is for your customised workout, including warm-ups, uphill climbing, and mountaineering mode, helping you burn more calories and target muscle training. The running surface (L x W) – 1150 X 420mm ensures enough space for worry-free stepping, while intense cardio sessions and shock absorption cushion system have a positive impact that reduces stress on knees and joints.
Treadmill running helps maintain your cardiovascular health by elevating your workouts from moderate to challenging intensity, with features that fit any compact space in the home or apartment. Train smarter by adjusting your cardio running speed and the incline to boost calorie burn.
| Product | PTM 405-A |
| Brand | Maxpro |
| Horsepower | 4.5HP Peak |
| Motor | DC Motor |
| Running Area | 1150 X 420mm (L x W) |
| Noise Control | Yes <56 dB |
| Speed Levels | 1 to 14 km/hr |
| User Weight Capacity | 110 kg |
| Incline Level | 3-Level Manual Incline |
| Workout Programs | 12 Pre-Set Programs & H1-H3 Program |
| Display Type | LED Display |
| Foldable Design | Yes |
| Recommended Uses | Cardio, Incline Walking, Jogging, And Running. |
| Metrics Measured | Time, Speed, Hand Pulse, Distance, And Calories Burned. |
| Smart Features | Built-In MP3 Speakers, USB Port, Fitshow App Support, Bluetooth Connectivity, Device Holder, Portable Wheel, Foldable Design And Real-Time Tracking. |
| Warranty | |
| Safety Features | Soft Drop Mechanism, Multi-Layered Running Belt, Heart Rate Sensor. |
| Best For | Beginner-Friendly Walking Workouts, Intermediate Jogging Routines, Advanced Running And Incline Training, Ideal For Home And Apartment Use With Limited Space, Remote Workers. |
| PAN-INDIA Support | Yes |
Call Now: +91 9500974517
Get expert guidance to choose the best treadmill, gym equipment, or home fitness solution tailored to your goals. Our fitness specialists help you make the right decision with confidence.