Maxpro WALK (PTM X1) Walking Pad Treadmill delivers a significant impact on cardio health and weight management, featuring a 2 HP DC Quiet Motor with an adjustable speed range of 1–8 km/h, suitable for slow walking to jogging and sprinting. It offers physical fitness and focuses on toning your leg muscles (glutes, hamstrings, and calves).
If you are searching for an affordable, user-friendly treadmill with a spacious walking area, this model is a beginner-friendly walking treadmill with a wider walking surface of 1125x425mm, a maximum user weight capacity of 90kgs, and high-endurance capacity. An LED display with a remote control lets you easily control and track your workout metrics in real time, with support for a range of workout modes from walking to jogging.
This smart technology is compatible with efficient handling, making it easy to transport using a mobility wheel so that every individual can access and use the treadmill at home effortlessly without any help. A morning walk boosts your health by strengthening your heart, immune system, and mental health. By walking every day, you can keep your blood sugar under control, reducing your risk of chronic diseases like diabetes.
| Product | Ptmx1 Walking Pad |
| Brand | Maxpro |
| Item Weight | 27.5 Kilograms |
| Horsepower | 2 HP Peak |
| Motor | DC Motor |
| Running Area | 1125 x 425mm (L x W) |
| Noise Control | Yes |
| Speed Levels | 1 to 8 km/hr |
| User Weight Capacity | 90 kg |
| Incline Level | No |
| Product Dimension | 136D x 64.8W x 111H Centimeters |
| Display Type | LED Display |
| Foldable Design | Yes |
| Recommended Uses | Light Walking, Jogging, Under-Desk Workouts, And Running |
| Metrics Measured | Speed, Distance, Time And Calories Burned. |
| Smart Features | Portable Wheels, Multifunctional Display With Remote Control, And Real-Time Tracking. |
| Warranty | |
| Safety Features | Anti-Skid Noise Reduction Running Belt, Soft Cushioning, Shock Absorption Mechanism. |
| Best For | Light Walking & Daily Fitness, Jogging & Moderate Exercise, Weight Loss, Running Workouts, Home Or Apartments With Limited Space, Monitoring Workout Progress, And Silent Performance. |
| PAN-INDIA Support | Yes |
Call Now: +91 9500974517
Get expert guidance to choose the best treadmill, gym equipment, or home fitness solution tailored to your goals. Our fitness specialists help you make the right decision with confidence.